DobierzPastę.pl


Przewodnik po kategoriach

Przewodnik po kategoriach

Do wyboru profilaktyki na co dzień przygotowaliśmy cztery podstawowe kategorie: pasta, szczotka, płukanka i nić, ponieważ cały ten zestaw stanowi o kompletnej higienie jamy ustnej.
Każda z tych kategorii składa się z odrębnych kryteriów, których wybór pomoże określić, czego potrzebujesz i z jakimi problemami się borykasz.
Wśród past warto zwrócić uwagę na następujące kategorie:
  • specjalistyczna to najczęściej pasta lecznicza, która powinna być używana w przypadku zaistnienia szczególnego problemu i po jego zniknięciu, często zastąpiona pastą do codziennej higieny. Takim szczególnym problemem mogą być stany zapalne dziąseł, ich krwawienie lub okres gojenia po zabiegach chirurgicznych.
  • bezpiecznie wybielająca: na rynku spotkać możesz wiele past wybielających. Ich zasady działania są różne. Część z nich działa rozpuszczająco na osad czy przebarwienia, dzięki czemu sama pasta może być jednocześnie delikatna dla szkliwa zębów. Te pasty mogą być bezpiecznie stosowane każdego dnia ponieważ nie naruszają struktury szkliwa.
  • BIO-naturalna: w takich pastach większość składników jest pochodzenia naturalnego, ich składy pozbawione są wielu składników chemicznych takich jak sztuczne słodziki, sztuczne barwniki czy triklosan.
  • obniżona zawartość fluoru to jego ilość mieszcząca się w przedziale poniżej 1100 ppm. W Europie przyjęto maksymalną zawartość fluoru w paście na poziomie 1500 ppm. W niektórych krajach te normy są niższe, w związku z tym, że np. fluoryzowana jest woda pitna.
  • fluor: ta kategoria oznacza pasty, które posiadają ilość fluoru od 1350 do 1500 ppm.
  • brak fluoru: te pasty przeznaczone są dla osób, które ze względów zdrowotnych wskazanych przez stomatologa nie powinny używać pasty z fluorem. Pamiętaj, że jeśli masz zdrowe szkliwo powinieneś dbać o jego remineralizację naruszaną co dzień przez płytkę bakteryjną oraz kwasy i węglowodany z pokarmów i napojów, a pasty z fluorem służą temu odpowiednio.
  • problemy z dziąsłami: jeśli występują już u Ciebie problemy z dziąsłąmi takie jak krwawienie czy obrzęk, połącz tę kategorię z kategorią "specjalistyczne", ponieważ potrzebujesz pasty leczniczej. Nie zapomnij, że tego typu problemy wymagają natychmiastowej kontroli u stomatologa lub higienistki stomatologicznej, a 95% przypadków ich występowania bierze się z niewłaściwej higieny jamy ustnej!
Wśród szczotek zwracamy Waszą uwagę na kategorie:
  • irygator: to urządzenie, które służy do dodatkowej higieny jamy ustnej, jest też zalecane osobom z aparatami ortodontycznymi, mostami oraz tym, którzy powinni stymulować dziąsła i ich ukrwienie. Działa jak spray wodny pod ciśnieniem, wypłukując resztki pokarmowe z trudnodostępnych miejsc. Jeśli używasz irygatora, niezależnie od tego musisz oczyszczać zęby szczotką z zalecaną przez stomatologa częstotliwością.
  • szczotka bardzo miękka: ten typ przeznaczony jest dla osób z nadwrażliwością szkliwa, problemami z dziąsłami, chorobami przyzębia oraz po zabiegach chirurgicznych. Pamiętaj, że taka szczotka dużo słabiej usuwa płytkę nazębną, dlatego powinieneś wydłużyć czas szczotkowania do 5-6 minut.
  • wskaźnik zużycia to najczęściej rząd włókien w innym kolorze, który odbarwia się pod wpływem kontaktu z wodą i pastą. Statystycznie szczotka powinna być wymieniana co 3 miesiące. Pamiętaj jednak, że gdy szczotkujesz zęby częściej lub dłużej niż 3 minuty, szczotka zużywa się szybciej. Jeśli szczotkujesz z niedozwoloną siłą i włókna szczotki rozchodzą się na boki, szczotka jest do wymiany w chwili, gdy straci swój pierwotny kształt, niezależnie od tego, czy używasz jej od tygodnia czy od miesiąca.
Wśród nici ważną kategorią jest "do ciasnych przestrzeni". Jeśli wydaje Ci się, że Twoje przestrzenie międzyzębowe są zbyt ciasne, by nitkować, użyj tych nici. Twoje przestrzenie dadzą się oczyścić, jeśli wybierzesz odpowiedni produkt i nauczysz się prawidłowo go stosować.

Wśród płukanek zwróć uwagę na kategorię "na problemy z dziąsłami". Część tych produktów może być stosowana tylko okresowo, np. ze względu na składnik przebarwiający szkliwo przy dłuższym użyciu.
Zaleca się także sięgać po płukanki bez alkoholu.